Guida e qytetit

Universiteti i Gjirokastrës “Eqrem Çabej”
Rruga Studenti 30, Gjirokastër

Universiteti “Eqrem Çabej” i Gjirokastrës u krijua me vendim të Këshillit të Ministrave Nr. 414,Read More

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Read More
Mulliri i Bënçës
Tepelene Albania

Kokrrat e misrit bien në mokrën e një mulliri 270 vjeçar në Luginën e Bënçës,Read More

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Read More
Kampi i internimit në Tepelenë
Rruga Ali Pashe Tepelena, Tepelenë

Dëshmi rrënqethëse vijnë edhe pas shumë dekadave të mbylljes së kampit të internimit të Tepelenës,Read More

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Read More
Vjosa
Albania

Vjosë (greqisht: Αωος/Αoos) është një lum, i cili buron në veriperëndim të Greqia në EpirRead More

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Read More
Memaliaj
Memaliaj Albania

Memaliaj e filloi jetën dhe veprimtarin e tij në 1947-48, me gjurmimet dhe kërkimet gjeologjike,Read More

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Read More
Guri i Qytetit
Permet Albania

Kush shkon për herë të parë thotë: Guri i Qytetit. Normale. Përfytëroni një shkëmb 42Read More

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Read More
Xhamia Përmet
Permet Albania

Sorry, this entry is only available in Anglishte Amerikane. For the sake of viewer convenience,Read More

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Read More
Kongresi i Përmetit
Permet Albania

Punimet e Kongresit filluan më 24 maj 1944, ditë e mërkurë në ora 09:00 GjithsejRead More

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Read More
KISHA E SHËN MËRISË
Benjë-Novoselë, Albanie

Kjo kishë është ndërtuar në shekullin e 18-të. Pjesa e përparme është si manastir, ndërsaRead More

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Read More
Burimet termale të Bënjës
Permet Albania

Janë një fenomen vërtet të rrallë natyror. Të gjitha burimet kryesore me ujëra termale sulfuroreRead More

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Read More
Kanionet e Urës së Dashit
Permet Albania

Përmeti ka shumë resurse turistike, por më të njohurit janë Kanionet e Langaricës ose KanionetRead More

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Read More
Bashkia Përmet
Permet Albania

Përmeti kufizohet në veri me bashkinë Skrapar, në lindje me bashkinë Kolonjë, në perëndim meRead More

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Read More
Parku Kombëtar “Bredhi i Hotovës”
Permet

Parku Kombëtar “Bredhi i Hotovës” mund të konsiderohet pa asnjë dyshim mushkëria natyrore e ShqipërisëRead More

Share
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Shares
Read More
Gryka e Kelcyres
Permet

Kjo grykë ka një formim shkëmbor shumë të vecantë ku lumi Vjosa pushon midis dyRead More

Share
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Shares
Read More
Chapel of St Michael
Berat

Ulur në një prag të shkëmbit poshtë kështjellës është kisha e shekullit të 14-të eRead More

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Read More
Onufri Museum
Berat

Muzeu Onufri ndodhet në kishën më të madhe të Kala, Kisha e Dormicës së ShënRead More

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Read More
Uji i Ftohte
Tepelene

Uji i Ftohtë është një zonë turistike 8 km në jugë qytetit të Tepelenës. KaRead More

Share
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares
Read More
Kalaja Ali Pashes
Tepelene

Kështjella e përshkruar dhe figura është e njohur gjerësisht si Kalaja Trekëndore. E ndërtuar nënRead More

Share
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares
Read More
Museu Etnografik
Gjirokaster

Muzeu etnografik ndodhet në lagjen Palorto, që është distrikti më i mirë i ruajtur nëRead More

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Read More
Kalaja Argjirose
Gjirokaster

Kështjella, e cila padyshim është një nga strukturat më madhështore të qytetit, ulet në njëRead More

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Read More

Partnerët: